Suszarnia bębnowa

Rodzaje suszarni do trocin i zalety własnej suszarni

Suszenie trocin w ostatnim czasie stało się popularne z powodu zwiększonej świadomości o ekologi. Suszarnię trocin warto zamontować, ponieważ nie wysuszone trociny dają paliwo wilgotne nie nadają się do pieców na biomasę. Istnieją dwa rodzaje suszarni, dzięki którym możemy wyprodukować dobry materiał do pieca. Jest nią suszarnia bębnowa i suszarnia taśmowa. Jest to najlepszy sposób na wysuszenie trocin, a także najszybszy.

Własna suszarnia – czy to dobre rozwiązanie?

Własna suszarnia do trocin jest to dobra inwestycja, dzięki niej zaoszczędzimy czas jeśli mamy produkt, czyli w tym przypadku trocine. Możemy ją od razu wysuszyć, co zapobiega gniciu, przez co tracimy jedynie nasz surowiec. Gospodarstwa domowe lub firmy, które mają mniej miejsca na składanie świeżych trocin mogą zaoszczędzić miejsca, ponieważ wraz z procesem suszenia trociny zmniejszają swoją objętość. Dzięki temu mamy więcej miejsca. Bez suszarni jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych i zewnętrznych. Kiedy posiadamy suszarnie do biomasy nie trzeba rozkładać surowców w miejscach nasłonecznionych lub martwić się o wilgotność powietrza. Przede wszystkim przy budowie własnej suszarni nie warto robić to na własną rękę, tylko powierzyć to fachowcom, którzy się na tym znają.

Suszarnia taśmowa

Suszarnia bębnowa – czym się charakteryzuje?

Suszarnia bębnowa może być przeponowa i bezprzeponowa. Stosuje się je zależnie od materiałów, które będziemy suszyć. Jeśli wiemy, że będziemy suszyć materiały łatwopalne lub szkodliwe dla otoczenia, to lepiej wybrać przeponową, w której ogrzewanie odbywa się poprzez ścianki lub poprzez rurę wewnętrzną, która jest środku i ogrzewa od wewnątrz trociny. Dzięki temu trociny nie mają kontaktu z niebezpiecznymi materiałami. Suszarnia składa się ze żmijek lub ślimaków, dzięki którym trociny są transportowane, źródła powietrza, dzięki któremu ogrzewamy nasze trociny czyli piec, dmuchawy, łącznika i wentylatora.

Suszarnia taśmowa – co warto o niej wiedzieć?

Suszarnia taśmowa – jej działanie polega na tym, że materiał, który chcemy poddać suszeniu, czyli w tym przypadku trociny są na taśmociągu, który wykonuje ruchy wzdłuż komory. Do tej komory dochodzi powietrze z wentylatorów, które są rozłożone tak, żeby trociny były wysuszone równoramiennie. Umieszczony jest również system powietrzny, który oczyszcza taśmy.

Suszarnia jest to bardzo dobry wybór. Suszarnia bębnowa czy suszarnia taśmowa – rodzaj zależny jest od tego jaką ilość biomasy potrzebujemy. Suszarnie mogą być samemu zrobione, co może przynieść złe skutki jeśli robiła to osoba, która się na tym nie zna. Najlepiej żeby zajął się tym specjalista.