Coraz więcej Ukraińców – Czy to dobre ręce do pracy?
Jeszcze niedawno mówiliśmy, że to praca szuka człowieka. Ogłoszeń było naprawdę wiele. Jednak powoli ta sytuacja ulega zmianie. Dlaczego? Między innymi z powodu uchodźców. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się zatrudnić Ukraińców. Czy to dobry pomysł? Jak zatrudnić Ukraińca legalnie? Powiemy o tym w artykule. Zapraszamy do lektury.
Jak zatrudnić Ukraińca legalnie?
Przede wszystkim jest jedna prosta zasada. Legalne zatrudnienie = Legalna praca + legalny pobyt. Czyli najpierw zacząć musisz od swojego biznesu i tego, by był on legalny. Pracownik powinien mieć umowę o pracę. Co dalej? Poniżej podpowiadamy, co musisz załatwić zatrudniając Ukraińca.
- Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy (tak zwanej karty pobytu) – jest wydawany przez odpowiedni Urząd Wojewódzki i pozwala na pobyt na terenie Polski do 3 lat z możliwością przedłużenia tego okresu,
- Zezwolenie na pracę:
- istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę,
- najczęściej uzyskiwanym w Polsce jest zezwolenie na pracę typ A, które dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba znajduje się na terenie RP,
- jest wydawane przez odpowiedni Urząd Wojewódzki.
- Oświadczenie o powierzeniu pracy:
- dotyczy wyłącznie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy,
- może zostać wydane na okres nieprzekraczający 6 miesięcy (w ciągu kolejnych 12 miesięcy),
- nie dotyczy prac sezonowych (na które trzeba uzyskać zezwolenie).
Pracownicy z Ukrainy – czy to dobry pomysł?
Czy pracownicy z Ukrainy się opłacają? Czy pracują uczciwe? O to samo możemy zapytać w kontekście pracowników z Polski. Ilu z nich zamiast pracować podpiera ściany i wysyła smsy? Albo, jak często zdarza się, ze polski pracownik coś ukradnie z magazynu? Podobnie jest z Ukraińcami. Część z nich to na pewno osoby leniwe, chętne do kradzieży. Jednak większość chce uczciwie i sumiennie pracować, by móc się tu utrzymać. Szczególnie, że dla Ukraińca złotówka wciąż sporo kosztuje.