Artroskopia kolana Poznań – Co to za metoda?

Artroskopia kolana Poznań jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w ortopedii. Dlaczego? Co wyróżnią tę metodę? O tym oraz innej niezwykle skutecznej i zyskującej na popularności metodzie leczenia w poniższym artykule.

Artroskopia kolana Poznań

Głównym plusem tej metody jest fakt, że to wyjątkowo mało inwazyjny zabieg Na czym on polega? Chodzi o to, aby operację – zabieg przeprowadzić bez konieczności chirurgicznego otwierania stawu. W tym celu robi się małe nacięcia w skórze, przez które do jamy uszkodzonego stawu wprowadzane są kamera oraz miniaturowe, specjalistyczne narzędzia. Artroskopia kolana Poznań niesie ze sobą wiele korzyści. Poniżej kilka z nich:

  • pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym,
  • możliwy jest szybszy powrót do aktywności fizycznej,
  • ryzyko wdania się infekcji jest znacznie mniejsze niż przy normalnej operacji.

Kolano jest największym i najbardziej skomplikowanym biomechanicznie stawem. Jednocześnie każdy z nas wie, jak ważny to staw i jak istotne jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Artroskopia kolana umożliwia precyzyjne a przy tym mało inwazyjne ingerencje operacyjne. Jednak to nie jedyna metoda leczenia, która zyskała ogromną popularność w ortopedii.

ortopeda Poznań

Ortopeda Poznań – komórki macierzyste

 Artroskopia to pierwsza z dwóch metod leczenia, o których mieliśmy wspomnieć tym artykule. Drugą jest leczenie komórkami macierzystymi. Na czym to polega?  Komórki macierzyste mają dwie niezwykłe cechy:

  • zdolność do tworzenia własnych kopii i to bez końca,
  • możliwość przekształcania w inne, wyspecjalizowane komórki.

Takie cechy oznaczają, że komórki macierzyste:

  • zastępują uszkodzone tkanki,
  • przyspieszają proces regeneracji,
  • spowalniają starzenie,
  • dają naturalne i zdrowe efekty,
  • nie przynoszą niepożądanych skutków ubocznych.

Jak wygląda zabieg z ich użyciem? Czy każdy ortopeda Poznań go wykonuje?

Przeszczep komórek macierzystych

Większość komórek macierzystych znajduje się w naszej tkance tłuszczowej. Zabieg z ich wykorzystaniem polega na pobraniu komórek z tkanki tłuszczowej pacjenta i wszczepieniu ich w zmienione chorobowo miejsce. Wystarczy jeden, kilku godzinny zabieg, a później komórki same wiedzą, co robić. Przeszczep komórek macierzystych odbywa się w obrębie jednego pacjenta, dlatego nie ma obaw, że zostanie odrzucony. Niestety, nie każdy ortopeda go wykonuje.
Medycyna wciąż się rozwija, kto wie, jakie metody leczenia będą dostępne za 20 lat.